Genel Bilgiler

Biyografi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra aynı üniversitede İç Hastalıkları ihtisasını 1999 yılında, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları üst ihtisasını 2001 yılında tamamladı. 2002-2004 yılları arasında A.B.D.’de Kaliforniya Üniversitesi Los Angeles kampüsünde obezitede yağ dokusu fonksiyon bozuklukları, iştah hormonları, insulin direnci ve polikistik over sendromu alanlarında doktora sonrası çalışmalar yaptı. Aynı süreçte National Institutes of Health “Advanced Training Program in Translational Investigation” fellowship programını tamamladı. 2005 yılında doçent, 2011 yılında profesör oldu.

Uluslararası saygın dergilerde ve referans kitaplarında 120’in üzerinde makale, derleme ve kitap bölümü bulunan Dr. Yıldız, A.B.D. ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede düzenlenen kongre ve konferanslarda davetli konuşmacı, panelist ve moderatör olarak yer almıştır. Porto ve Belgrad Üniversiteleri ziyaretçi profesörüdür. PKOS konusunda uluslararası tanı ve tedavi kılavuzlarının yazarıdır. Avrupa Parlamentosu’nda 2018 yılında ilk kez gerçekleştirilen endokrin oturumunda “hormonlar ve hastalıklar” konusunda bir konuşma yapmıştır. Hormon hastalıkları alanında dünyanın en büyük iki kuruluşu olan Amerika ve Avrupa Endokrin Derneklerini ilk kez bir araya getiren EndoBridge Uluslararası Kapasite Geliştirme Projesi’nin kurucusu ve başkanıdır.

Aralarında JCEM’in de yer aldığı birçok dergide editörler kurulu üyesi olarak görev alan Dr. Yıldız halen Journal of Endocrine Society dergisi yardımcı editörüdür. Geçmişte Androjen Fazlalığı ve PKOS Derneği yöneticisi, Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği genel sekreteri ve 114 ülkeden beş binin üzerinde üyesi bulunan, çatısında 59 Ulusal, 13 Avrupa Alt uzmanlık derneğinin yer aldığı Avrupa Endokrinoloji Derneği’nin yönetim kurulu üyesi ve yöneticisi olarak görev yapmıştır. 2017 yılında Avrupa Endokrinoloji Kongresi Başkanlığı sonrası 2021 Amerikan Endokrin Kongresi ENDO’nun eşbaşkanı olan Dr. Yıldız, bu görevlere seçilmiş ilk Türk Bilim İnsanıdır.

Ulusal ve uluslararası birçok ödülü bulunan Dr. Yıldız’ın bu ödülleri arasında Amerikan Endokrinoloji Derneği “Hot Topics in Endocrinology” Seyahat Ödülü, Hacettepe Üniversitesi Bilim Teşvik Ödülü, Türkiye Bilimler Akademisi GEBİP Ödülü, TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü ve Eisenhower Vakfı Uluslararası Liderlik Ödülü bulunmaktadır. Dr. Yıldız’ın Eisenhower Fellowship programı kronik hastalık modeli olarak diyabet ve obezitede araştırma, hizmet ve sağlık politikalarının geliştirilmesinde akademi-hükümet-endüstri ilişkileri konusundadır.

Dr. Yıldız 2020 yılında ESE Avrupa Üreme ve Gelişimsel Endokrinolojisi Klinik Lideri seçilmiş ve Stanford Üniversitesi tarafından yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer almıştır.

https://universitem.hacettepe.edu.tr/dunyanin-en-etkili-hacettepeli-bilimcileri/

Başlıca ilgi alanları polikistik over sendromu, obezite, vücut ağırlığı ve iştah kontrolünde hormonal mekanizmalar, insulin direnci ve metabolik sendromdur.

Kurum Bilgileri

Birim
Tıp Fakültesi (Türkçe)
Bölüm
Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
Ana Bilim Dalı
İç Hastalıkları A.B.D. (Türkçe)