General Information

Institutional Information: Fen Fakültesi, Istatistik Bölümü, Yöneylem Araştırması A.B.D.
Research Areas: Computer Sciences, algorithms, Artificial Intelligence, Computer Learning and Pattern Recognition, Neural Networks, Industrial Engineering, Optimization Theory and Methods, Global Optimization, Heuristic Methods, Integer and Mixed Integer Programming, Statistics, Statistical Analysis and Applications, Natural Sciences, Engineering and Technology

Metrics

Publication

60

Citation (WoS)

1033

H-Index (WoS)

18

Citation (Scopus)

2095

H-Index (Scopus)

26

Project

5

Thesis Advisory

7

Open Access

4
UN Sustainable Development Goals

Biography

Aladağ yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde tamamlamıştır. 2012 yılında Doçent unvanı almıştır. 2014-15 yılları arasında Toronto Üniversitesi, Makine ve Endüstri Mühendisliği Bölümünde misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunmuştur. 2020 yılında Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümü Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı’nda Profesör olarak atanmıştır. İlgi alanları arasında veri analizinde yapay zeka, yapay zeka optimizasyon algoritmaları, makine öğrenme, ileri düzey öngörü modelleri, bulanık mantık ve yapay sinir ağları bulunmaktadır. Farklı üniversitelerin çeşitli bölümlerinde verdiği dersler arasında Zeki Optimizasyon Algoritmaları, Veri Bilimi, Esnek Hesaplama Yöntemleri, Makine Öğrenme, Yöneylem Araştırması ve Mühendislik Ekonomisi gibi dersler yer almaktadır.

Aladağ’ın, ulusal ve uluslararası saygın dergilerde makaleler, konferanslarda davetli konuşmalar ve sunumlar, kitaplar, kitap bölümleri, seminerler olmak üzere 200’ün üzerinde bilimsel yayını bulunmaktadır. Birçok ulusal ve uluslararası dergide baş editörlük, alan editörlüğü ve hakemlik yapmıştır. 2020, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında, Prof. Dr. Çağdaş Hakan Aladağ dünya genelindeki 7 milyondan fazla bilim insanı arasında en etkili %2’lik kısma girmeyi başarmıştır. Çalışmalarıyla dünya genelinde etki yarattığı alt disiplinler sırasıyla, Yapay Zekâ ve Görüntü İşleme, Sayısal ve Hesaplamalı Matematik, Bilgi ve İletişim Teknolojileridir.

Hacettepe Üniversitesi İstatistik Bölümünde öğretim üyesi olan ve Türk İstatistik Derneği Başkan Vekili görevini yürüten Aladağ, Türkiye Bulanık Sistemler Derneği, Hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyesidir. Aynı zamanda Yöneylem Araştırması Derneği, The International Institute of Forecasters ve European Neural Network Society derneklerinin de üyesidir.