Yaşlı Bireylere Yönelik Yaş Ayrımcılığı


BUZ S.

Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi, vol.14, no.53, pp.268-278, 2015 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 14 Issue: 53
  • Publication Date: 2015
  • Journal Name: Elektronik Sosyal Bilimler Dergisi
  • Journal Indexes: Index Copernicus
  • Page Numbers: pp.268-278
  • Hacettepe University Affiliated: Yes

Abstract

Although age discrimination is observed for both the young and old persons it affects elderly more than youngsters. Advancements of medical technologies in the modern world where the average life expectancy for extending the human lifespan increases, which increases the importance of all aspects related to the quality of life of the elderly. In elderly employment, career, spare time, health and access to social services, care needs etc. areas there is a need social policy arrangements and service models are increasing. To develop these services we have not prejudices and ageist beliefs and stereotypes about old age. These misconceptions have negative effects on social functioning and utilization from social welfare services of elderly persons. Therefore, age discrimination based on old age in this study are discussed with different views.

Yaş ayrımcılığı hem gençlere hem de yaşlılara yönelik görülmekle birlikte, yaşlıları daha çok etkilemektedir. Modern dünyada gelişen tıbbi teknolojiler insan ömrünü uzattığı için ortalama yaşam süresi artmakta, bu da yaşlıların yaşam kalitesi ile ilgili tüm boyutların önemini arttırmaktadır. Yaşlıların istihdam, kariyer, boş zaman geçirme, sağlık ve sosyal hizmetlere erişimi, bakımı gibi konularda sosyal politika düzenlemeleri ve hizmet
modellerine ihtiyaçları artmaktadır. Bunların geliştirilmesi için yaşlılara ve yaşlılık dönemine ilişkin yanlış kabullerimizin ve kalıpyargılarımızın olmaması gerekmektedir. Bu yanlış inanışlar yaşlı bireylerin toplumla bütünleşme ve sosyal refah hizmetlerinden yararlanmalarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle bu çalışmada yaşa dayalı ayrımcılık konusu farklı görünümleriyle birlikte ele alınmaktadır.